Anoreksja, bulimia i inne zaburzenia odżywiania.

Zaburzenia odżywiania dotykają coraz większą część społeczeństwa. Zmagają się z nimi ludzie coraz młodsi, a także dojrzali, bez względu na płeć. Zaburzenia odżywiania w większości przypadków mają podłoże psychiczne i są skutkiem kompleksów oraz niskiego poczucia własnej wartości. W wielu przypadkach zaburzenia odżywiania pojawiają się jako konsekwencja prób odzyskania przez jednostkę poczucia kontroli nad własnym życiem – kontrola, tego co jem daje mi moc decydowania o sobie. Osoba swoje poczucie wartości uzależnia od wyglądu, a nacisk na osiąganie rozmiaru zero staje się widoczny już u dziewczynek w szkole podstawowej.

Charakterystyka zaburzeń odżywiania

Do najczęściej występujących problemów z odżywianiem zaliczamy m.in: anoreksje, bulimię, kompulsywne objadanie się i obsesję na punkcie wagi. Każda z tych chorób charakteryzuje się innymi objawami, bardzo często choroby te występują naprzemiennie po sobie lub razem, ale wszystkie skutkują ubytkiem lub nadmiarem potrzebnych składników odżywczych w organizmie człowieka.

U chorych występują problemy z niedowagą, nadwagą lub otyłością – każdy z tych stanów jest niebezpieczny dla zdrowia człowieka i prowadzi do dalszych komplikacji zdrowotnych. Innymi czynnikami wpływającymi na pogarszanie się samopoczucia i stanu zdrowia chorego są występujące stale biegunki, zaparcia, nudności, wymioty, zgaga. Wpływają one bezpośrednio na komfort życia chorego. Zaburzeniom odżywiania towarzyszą często nieprawidłowe stany psychiczne. Chorzy zmagają się z depresją, nerwicą, występującym stresem, pogłębiającymi się uzależnieniami od innych środków np. przeczyszczających.

Leczenie zaburzeń odżywiania Warszawa

W walce z zaburzeniami odżywiania może pomóc zespół doświadczonych specjalistów. Ważne jest, aby chory skontaktował się z psychoterapeutą, lekarzem psychiatrą i dietetykiem. Podjęcie terapii i odpowiedniego leczenia farmakologicznego często jest jedynym wyjściem, aby wrócić do normalnego funkcjonowania w zdrowym ciele. Bardzo ważna jest przy tym współpraca wszystkich specjalistów w ramach spójnego planu działania, w którym psychologia i dietetyka pełnią funkcje nadrzędne. Jednoczesna praca nad poprawą stanu psychicznego pacjenta oraz stanu jego zdrowia przynosi nieporównywalnie lepsze efekty niż próby rozgraniczenia obu tych dziedzin i pracy etapowej. Choć w skrajnych przypadkach wycieńczenia organizmu trudno myśleć o psychoterapii chorego, powinna ona zostać wdrożona do planu leczenia najszybciej jak to tylko możliwe. Najlepiej jeszcze za nim chory opuści szpital.

W Centrum Psychoterapii BEN w Warszawie pomagamy pacjentom uporać się z kryzysem i skutecznie leczymy anoreksję, bulimię, kompulsywne objadanie się oraz inne zaburzenia odżywiania. Prowadzimy terapie i spotkania dla osób borykających się z problemem zaburzeń odżywiania. Nasi specjaliści po rozpoznaniu objawów choroby zaproponują skuteczne rozwiązanie, które pomoże wygrać walkę i uporać się ze skutkami choroby.

Gdy zauważysz pierwsze niepokojące objawy koniecznie się z nami skontaktuj! W przypadku pacjentów hospitalizowanych oferujemy pomoc psychologiczną w terenie. Nasi terapeuci dojeżdżają do wybranych placówek medycznych na terenie miasta Warszawa, a w późniejszym czasie także do domów pacjentów. Dzięki temu skuteczną terapię możemy rozpocząć także wówczas, gdy pacjent jest chętny do współpracy, ale jego stan fizyczny nie pozwala na dojazd do naszego Centrum Psychoterapii. Naszym celem jest przywrócenie równowagi emocjonalnej pacjenta, ale również stopniowe, dopasowane do możliwości pacjenta zregenerowanie pacjenta. Konieczne jest uzupełnienie niedoborów żywieniowych, które występują nie tylko u osób odmawiających sobie jedzenia, ale również u osób jedzących w nadmiarze żywność o niskiej wartości odżywczej. Dzięki temu, że zespół naszych specjalistów obejmuje pacjenta kompleksową opieką możemy na bieżąco podejmować najlepsze działania ukierunkowane na wyzdrowienie Pacjenta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>