Blog

Zaburzenia psychotyczne u kobiet w okresie okołoporodowym

Zaburzenia nastroju, takie jak depresja, to jedno z najczęstszych zaburzeń psychicznych dotykających kobiet w wieku okołoporodowym.

Depresja poporodowa – diagnostyka i leczenie

Depresja poporodowa to najczęstsze zaburzenie psychiczne u kobiet rodzących dziecko.

Zaburzenia nastroju u kobiet w okresie okołoporodowym

W okresie poporodowym kobiety narażone są na zwiększone ryzyko wystąpienia lub nawrotu zaburzeń nastroju, zaburzeń lękowych i psychotycznych.

Jak zazdrość wpływa na relację w związku?

Uczucia zazdrości doświadczamy będąc z kimś w bliskiej relacji. Zazdrość może być odczuwana silniej lub słabiej i sama w sobie nie jest niczym złym, jednak gdy przestajemy mieć kontrolę nad opanowaniem emocji, a poziom zazdrości jest chorobliwy powinniśmy zgłosić się po pomoc do specjalisty.

Seksoholizm – uzależnienie od seksu.

Seksoholizm to kompulsywne zachowania o podłożu seksualnym. Z seksoholizmem borykają się kobiety i mężczyźni, natomiast podłoże występowania problemu może być odmienne. Jakie są przyczyny i objawy seksoholizmu? Jak leczyć uzależnienie od seksu?

Lęk – jak się z nim uporać?

Występowanie lęku jest naturalną emocją, którą odczuwamy w życiu codziennym. Niekiedy jednak poziom lęku utrzymuje się niepokojąco długo, a jego nasilenie jest większe. Występowania silnego i długotrwałego lęku oraz zaburzeń lękowych nie należy lekceważyć.

Złość – skąd się w nas bierze?

Uczucia złości doświadcza każdy z nas. Co takiego dzieje się w obrębie naszych emocji, że odczuwamy złość, irytacje, gniew, wściekłość? Czy istnieje konstruktywny sposób na wyrażanie negatywnych emocji?

Jesienna depresja…

Niejednokrotnie, gdy pogoda zmienia się na chłodniejszą, bardziej deszczową, a wieczory zapadają szybciej pojawia się przekonanie, że zbliża się jesienna depresja. Czemu samopoczucie spada wraz ze zmianą pogody na jesienną i jak sobie z tym radzić?

Nieśmiałość – jak sobie z nią radzić?

Każdemu zdarza się choć raz na jakiś czas zarumienić i zawstydzić. Dla jednych to uczucie nie stanowi problemu, dla innych jest to cecha utrudniająca codzienne funkcjonowanie. Niestety tylko nieliczni szukają pomocy i wsparcia oraz otwarcie mówią o swoim problemie.

Zdrowe żywienie – podstawowe zasady.

Odpowiednie żywienie ma znaczący wpływ na zdrowie każdego człowieka. Dbanie o wartościowe kompletowanie posiłków oraz zapewnienie organizmowi niezbędnych witamin i minerałów pozwala cieszyć się dobrym samopoczuciem oraz zdrowym ciałem.

Mitomania… kłamstwo ma krótkie nogi!

Mitomania jest problemem dla chorego oraz jego najbliższych. Wielu ludzi uważa kłamstwo za wyjście z trudnej i niekomfortowej sytuacji. Niektórzy traktują kłamstwo jak sposób na życie. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że kłamanie uzależnia…

Kompulsywne objadanie się.

Kompulsywne objadanie jest jednym z zaburzeń odżywiania. Osoby cierpiące na zespół kompulsywnego objadania się spożywają duże ilości pokarmów w szybkim czasie. Chorzy dostarczają zbyt dużą ilość kalorii do organizmu co może prowadzić do niebezpiecznej dla zdrowia otyłości.

Konflikt rodzicielski – jak wpływa na rozwój dziecka?

Kiedy konflikt między rodzicami przeradza się w awantury w czasie których dochodzi do przemocy słownej i fizycznej wiadomo, że sytuacja zaszła zbyt daleko. Jak zatem czuje się dziecko podczas gdy wstępuje konflikt rodzicielski oraz jak ta sytuacja wpływa na rozwój dziecka i jego samopoczucie?

Uzależnienie – możliwe metody leczenia i wsparcia pacjenta.

Pomimo wielu możliwości skorzystania z pomocy i wsparcia dla osób uzależnionych oraz ich bliskich wciąż jest to temat wstydliwy, z którym staramy się poradzić w domowym zaciszu. Niestety, tylko w niewielu przypadkach udaje się wyjść z nałogu bez pomocy specjalisty.

Wypalenie zawodowe – objaw złej higieny pracy.

Wypalenie zawodowe dotyka coraz większą część pracującego społeczeństwa. Częściej jesteśmy sfrustrowani i rozgoryczeni oraz uważamy, że praca nie daje nam satysfakcji. Czym jest wypalenie zawodowe oraz jako sobie z nim radzić?

Zmęczenie – przejmij kontrolę!

Wszyscy odczuwamy zmęczenie. Zbyt dużo pracujemy, nie dbamy o własne potrzeby, zaniedbujemy bliskich. Uważamy zmęczenie za normę i nie szukamy pomocy. Prawda jest taka, że zaniedbujemy własne potrzeby oraz komfort codziennego funkcjonowania.

Nerwica lękowa – objawy, przyczyny, leczenie.

Nerwica lękowa zazwyczaj występuje u osób dorosłych oraz nastolatków. Jest zaburzeniem, które objawia się nadmiernym odczuwaniem lęku i innych towarzyszącym mu emocji. Częste występowanie stanów lękowych powinno być sygnałem, że należy zgłosić się po pomoc specjalisty.

Zaburzenia lękowe – kiedy zaczynają być niebezpieczne?

Zaburzenia lękowe utrudniają życie i wpływają na jego jakość. Fobie oraz lęki ściśle związane są ze sferą emocjonalną człowieka, a ich głównym objawem jest odczuwanie niepokoju, paniki, strachu. Objawy te mogą się nasilać i uniemożliwiać funkcjonowanie w życiu codziennym.

Pracoholizm – kiedy praca jest nałogiem…

Pracoholizm jest uzależnieniem psychicznym od wykonywania pracy i powierzonych obowiązków. Osoba cierpiąca na pracoholizm całą swoją energię poświęca wykonywaniu zadań zawodowych, zaniedbując tym samym sferę osobistą, kontakty z przyjaciółmi i rodziną oraz inne istotne sprawy w życiu każdego człowieka.

Jak natręctwa wpływają na życie?

Natręctwa prowadzą do zakłócenia normalnego funkcjonowania w społeczeństwie. Kompulsywne zachowania oraz obsesyjne myśli wpływają na dyskomfort psychiczny oraz uważane są za nieprzyjemne i niechciane. Ciągłe odczuwanie niepokoju powoduje pogorszenie stanu psychicznego oraz zwiększa ryzyko występowania innych chorób psychicznych.

Psychiatra – kiedy konieczna jest pomoc lekarza specjalisty?

Brak profesjonalnego wsparcia ze strony specjalistów z dziedziny psychiatrii i psychoterapii powoduje pogłębienie się występujących objawów, a co za tym idzie pogorszenie stanu oraz kondycji psychicznej. Odpowiednio dobrane leczenie i terapia umożliwia normalne funkcjonowanie oraz zabezpiecza pacjenta przed występowaniem czynników pogarszających jego kondycje i samopoczucie.

ADHD – Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi.

ADHD rozwija się u dzieci powyżej 7 roku życia. Z czasem objawy oraz dolegliwości ustępują lub stają się mniej odczuwalne. Coraz częściej jednak ADHD diagnozowane jest u osób dorosłych. Nadruchliwość, impulsywność oraz zaburzenia koncentracji i uwagi są dla chorych sporym utrudnieniem wpływającym znacząco na ich życie.

Kryzys – jak go przezwyciężyć?

Każdego z nas co jakiś czas dopada kryzys. Czynników wpływających na naszą sytuację i samopoczucie jest wiele. Niezmiernie istotnym jest umiejętne przezwyciężanie trudności, aby te nie doprowadziły do wystąpienia sytuacji kryzysowej w naszym życiu. Gdy jednak dopadnie nas gorszy moment, warto wiedzieć jak radzić sobie z emocjami.

Jak budować dobre relacje z bliskimi?

Co należy zrobić, aby relacje z bliskimi były zdrowe i satysfakcjonujące? Jak znaleźć złoty środek i budować wartościowe więzi? Tworzenie zdrowych relacji nie jest łatwe. Bądź otwarty, wykaż się dobrym nastawieniem i empatią. Dialog oraz wzajem szacunek to ważne elementy budowania każdej relacji.

Samotność – życie w pojedynkę…

Lęk przed życiem i otaczającym światem. Czy samotność to choroba? W jaki sposób zaadaptować się do życia, aby czerpać z niego jak najwięcej? Jak budować relacje, aby nie czuć się samotnym i otworzyć na nowe możliwości?

Szczęście… czy można się go nauczyć?

Szczęście… temat bardzo popularny. Każdy chce być szczęśliwy, jednak nie każdemu się to udaje. W czym jest problem? Być może mamy zbyt duże wymagania? Czy pomimo przeciwności losu, możemy czuć się szczęśliwi?

Przemoc i agresja – nie bądźmy obojętni!

Czy na agresję wśród dzieci, młodzieży i dorosłych jest skuteczny sposób? Co zrobić, aby zminimalizować występowanie przemocy i jak skutecznie reagować, gdy jesteśmy jej świadkami?

Bezsenność i zaburzenia snu – problem, któremu trzeba powiedzieć stop!

Bezsenność i zaburzenia snu są problemem, który dotyka ponad połowę społeczeństwa. Brak snu wpływa niekorzystnie na działanie całego organizmu, tym samym na nasze samopoczucie i chęć do podjęcia działania oraz różnych form aktywności. Bezsenność i zaburzenia snu są problemem, któremu należy powiedzieć stop!

Hipnoza – rozmowa z podświadomością…

Hipnoza. Uważana za jedną z najskuteczniejszych metod terapii osób uzależnionych. Jej działanie wpływa korzystnie na cały organizm i pozwala odnaleźć spokój wewnętrzny. Hipnoterapia pozytywnie oddziałuje na zaburzenia snu i odżywiania. Czym jest, jak wyglądają sesje hipnozy i jakie zastosowanie ma hipnoza w psychoterapii?

„Pod wpływem” nie jestem sobą! Uzależnienie.

Uzależnienie wpływa toksycznie na nasz organizm. Nałogi skutecznie niszczą każdą relację, a ich negatywny wpływ rujnuje życie. Traci się pieniądze, szacunek, zaufanie. Rodzina odwraca się i po pewnym czasie zostajemy sami. Sami z nałogiem, problemami, kryzysem.

Psychoterapia – lekarstwem na wszystko?

Psychoterapie stosuje się w celu pomocy osobom zmagającym się z problemami, spadkiem energii i samopoczucia, ale również psychoterapia służy rozwojowi i doskonaleniu innych umiejętności, które są dla danego pacjenta ważne.

Czy terapia rodzinna jest dla mnie?

Terapia rodzinna jest metodą pracy psychoterapeutycznej, która angażuje osoby zamieszkujące razem w celu poprawienia funkcjonowania rodziny i wyeliminowania działań oraz zachowań wpływających dysfunkcyjnie na poszczególnych jej członków.

Anoreksja, bulimia i inne zaburzenia odżywiania.

Zaburzenia odżywiania dotykają coraz większą część społeczeństwa. Zmagają się z nimi ludzie młodzi, a także dojrzali, bez względu na płeć. Zaburzenia odżywiania w większości przypadków mają podłoże psychiczne i są skutkiem kompleksów oraz niskiego poczucia własnej wartości.

Sposoby i techniki radzenia sobie ze stresem.

Stres jest obecny w życiu każdego człowieka. Zmagają się z nim nawet dzieci przy okazji zawierania pierwszych kontaktów rówieśniczych. Towarzyszy nam w życiu osobistym i zawodowym. Czym charakteryzują się objawy stresu, jakie są jego skutki, a przede wszystkim jakie techniki i sposoby możemy wykorzystać, aby wygrać walkę ze stresem?

Ja i moje fanaberie!

Kobieta zmienną jest, a może mężczyźni są humorzaści? Słowa te niejednokrotnie bębnią w uszach, a my zastanawiamy się co było powodem wypowiedzenia ich po raz kolejny. Ileż to razy podczas przepychanki słownej usłyszeliśmy, że nie wiemy czego chcemy i mamy fanaberie? Skąd one właściwe się biorą i czy jest na nie sposób?

Zagrożenie XXI wieku – nerwica!

Nerwica jest chorobą, która przejawia się zaburzeniami funkcjonowania w różnych obszarach życia człowieka. Zaburzenia nerwicowe wiążą się z nadmiernym przeżywaniem lęków, fobii, natręctw. Jest to choroba psychiczna, którą należy leczyć....

Depresja – czym jest i dlaczego się jej boimy?

W życiu każdego człowieka pojawiają się momenty w których traci on chęć do działania, ma gorsze samopoczucie, jest osowiały i niespokojny. Objawy te mogą świadczyć o depresji...