Jak budować dobre relacje z bliskimi?

Dobre relacje z bliskimi oraz ich budowanie wymagają zaangażowania i czasu. Przeżywane emocje są ważne od pierwszych momentów życia. To, jak kształtują się one w okresie dorastania wpływa na naszą wrażliwość i postrzeganie świata. Tworzenie zdrowych relacji nie jest łatwe. Wymaga poświęceń, zrozumienia, empatii. Jak w takim razie znaleźć złoty środek i budować satysfakcjonujące relacje z bliskimi?

Podstawowym problemem w budowaniu relacji z ludźmi jest niewiedza związana z konstruowaniem wartościowych więzi. Dzieje się tak dlatego, że w przeszłości nie zostaliśmy nauczeni wspólnego przeżywania emocji oraz dbania o zbudowane już relacje. Wiąże się z tym brak umiejętności nazywania uczuć, nie potrafimy określić emocji jakie nas w danym momencie życia otaczają i skąd konkretnie się biorą. Oczywiście, nie każdy zakodowany wzorzec z dzieciństwa jest błędny.

Powodem budowania relacji w sposób niewłaściwy jest również obniżenie poczucia własnej wartości. Osoby zakompleksione mają trudność, aby otworzyć się i mówić głośno o swoim emocjach. Co zatem należy zrobić, aby budowanie zdrowych oraz wartościowych relacji z najbliższymi przychodziło łatwiej?

W pierwszej kolejności jeżeli masz wady których nie akceptujesz, popracuj nad nimi. Zauważ również, że masz wiele zalet. Doceń siebie i nagradzaj za każdy, nawet mały sukces.

Krytykę wyrażaj w konstruktywny sposób. Twoje negatywne nastawienie jest wyczuwalne dla innych osób.

Nie wywyższaj się. Traktuj każdego na równym poziomie. Niech bliscy w Twoim otoczeniu czują się dowartościowani. Nie bądź zarozumiały. Bądź otwarty i szanuj zdanie najbliższych.

Poświęcaj uwagę innym osobom. Nie bądź samolubny. Rozmawiaj o problemach. Bądź przy bliskich w sytuacjach kryzysowych i ważnych momentach w życiu.

Dialog oraz wzajem szacunek to ważne elementy budowania każdej relacji. Jeżeli pragniesz, aby Twoje relacji były zdrowe i satysfakcjonujące pracuj nad nimi. Bądź otwarty, wykaż się dobrym nastawieniem i empatią.

W Centrum Psychoterapii BenMed wspieramy osoby mające trudność z budowaniem wartościowych i zdrowych relacji z ludźmi. Nasi specjaliści pomogą wybrać odpowiednią drogę oraz podpowiedzą jakich błędów unikać, aby osiągnąć zamierzony cel. Zapewniamy pełną anonimowość. Zapraszamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>