Kompulsywne objadanie się.

Kompulsywne objadanie się jest poważnym zaburzeniem, które objawia się niekontrolowanym objadaniem się. Ten rodzaj zaburzeń odżywiania charakteryzuje się tym, że jemy w momencie, gdy jesteśmy syci i najedzeni. Osoby cierpiące na zespół kompulsywnego objadania się spożywają duże ilości pokarmów w szybkim czasie.

Kompulsywne objadanie się dotyka osoby w rożnym wieku. Główną rolę przy tym zaburzeniu odgrywają emocje. Niepohamowany apetyt jest sposobem na radzenie sobie z niekontrolowanymi oraz trudnymi emocjami i przeżyciami. Osoby po spożyciu dużej ilości jedzenia, nie wywołują wymiotów, jak w przypadku chorych na bulimię, dlatego też pacjenci z zespołem kompulsywnego objadania się często mają nadwagę oraz problemy z zachowaniem prawidłowej masy ciała. Chorzy dostarczają zbyt dużą ilość kalorii do organizmu co może prowadzić do niebezpiecznej dla zdrowia otyłości.

Oprócz emocji, czynnikami wpływającymi na napady niepohamowanego objadania się są m.in.: lęk, niepokój, złość, nuda, nagromadzenie różnych przeżyć, stres, poczucie winy, smutek. Jednak po spożyciu dużej ilości pokarmu chorzy odczuwają zakłopotanie i wstyd. Towarzyszy im również uczucie złości na siebie oraz poczucie, że nie umieli pohamować niekontrolowanego apetytu.

Zachowania, które powinny być nieniepokojące oraz zwrócić naszą uwagę to m.in.: częste jedzenie dużych porcji, nawet gdy nie odczuwamy głodu, spożywanie jedzenia w szybkim tempie, brak kontroli nad tym, co jemy i w jakiej ilości, jedzenia aż do przejedzenia i uczucia pełności, smutek po niekontrolowanym zjedzeniu kolejnej porcji pożywienia.

Chorzy zmagający się z zaburzeniami odżywiania dodatkowo przeżywają wewnętrzne kryzysy oraz mają niska samoocenę. Częściej miewają wzdęcia, szybciej się męczą oraz gorzej sypiają. Kompulsywne objadanie się prowadzi również do wprowadzania w życie restrykcyjnych diet, które kończą się zazwyczaj niepowodzeniem. Sytuacje te prowadzą do nasilenia zaburzeń odżywiania.

W walce z zaburzeniami odżywiania może pomóc zespół doświadczonych specjalistów. Ważne jest, aby chory skontaktował się z psychoterapeutą, lekarzem psychiatrą oraz dietetykiem. Podjęcie terapii i odpowiedniego leczenia farmakologicznego często jest jedynym wyjściem, aby wrócić do normalnego funkcjonowania w zdrowym ciele.

W Centrum Psychoterapii BenMed w Warszawie pomagamy pacjentom uporać się z kryzysem i skutecznie leczymy anoreksję, bulimię, kompulsywne objadanie się oraz inne zaburzenia odżywiania. Gdy zauważysz pierwsze niepokojące objawy koniecznie się z nami skontaktuj!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>