Konflikt rodzicielski – jak wpływa na rozwój dziecka?

Konflikt rodzicielski negatywnie wpływa na relacje rodzinne i destabilizuje poczucie bezpieczeństwa. Konflikty między partnerami są nieuniknione. Każdy będący w związku dobrze wie, że różnica zdań oraz poglądów prowadzi do nieporozumień, które następnie mogą przerodzić się w kłótnie. Należy jednak powiedz jasno, że kiedy konflikty między rodzicami przeradzają się w awantury w czasie których dochodzi do przemocy słownej i fizycznej sytuacja ta, zaszła zbyt daleko. Jak zatem czuje się dziecko podczas gdy wstępuje konflikt rodzicielski oraz jak ta sytuacja wpływa na rozwój dziecka?

Konflikt rodzicielski znacząco wpływa na samopoczucie dziecka. Mimo starań ukrycia przed maluchem nieporozumień i napiętej sytuacji między partnerami dziecko dobrze wie, że rodzicie się kłócą. Dopytuje wtedy o powód, niejednokrotnie myśląc, że to one jest winne nieporozumieniom, obarczają się odpowiedzialnością za powstały konflikt.

W rodzinach, które przyzywają kryzys wychowują się dzieci nieszczęśliwe, z niskim poczuciem własnej wartości. Brakuje im pewności siebie oraz mają dużo więcej kompleksów niż ich rówieśnicy. Takie maluchy mają zaburzony obraz siebie oraz prezentują inny system wartości. Co ważne są stale zestresowane i odczuwają silne napięcie emocjonalne. Rodziny w których występuje konflikt rodzicielski nie zapewniają dziecku odpowiedniego poczucia bezpieczeństwa i stabilizacji.

Skutkami konfliktu rodzicielskiego, odczuwanymi przez dzieci mogą być również: bóle brzucha i głowy, wymioty, zaburzenia nastroju i wahania emocjonalne, zaburzenia mowy i snu, zaburzenia lękowe i nerwicowe, zaburzenia osobowości, występowanie zachowań agresywnych oraz prób samobójczych, w tym również samookaleczenie, odurzanie się substancjami psychoaktywnymi, występowanie zachowań kompulsywnych, np. objadanie się na zapas oraz zamknięcie się w sobie, unikanie kontaktów rówieśniczych, poczucie osamotnienia.

Konflikt rodzicielski powoduje szereg innych negatywnych skutków. Należy pamiętać, że przykładem więzi i relacji rodzinnych dla dziecka jest ta, wyniesiona z domu. Maluchy naśladują negatywne wzorce zachowań oraz powielają je w kontaktach międzyludzkich. Konflikt rodziców to ogromy stres dla dziecka, z którym ciężko nie potrafi sobie poradzić. Rodzice wyrządzają w ten sposób krzywdę maluchowi, a sytuacja ta ma znaczący wpływ na jego rozwój i dalsze funkcjonowanie w życiu.

W Centrum Psychoterapii BenMed pomagamy poradzić sobie z trudną sytuacja rodzinną i występującym konfliktem rodzicielskim. Udzielamy wsparcia rodzicom i dziecku, aby kryzys był mniej odczuwalny. Jeżeli Twoja rodzina przeżywa kryzys lub jesteś w trakcie rozwodu koniecznie się z nami skontaktuj!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>