Leczenie Depresji

Depresja jest określeniem ogólnym, oznaczającym grupę różnych stanów chorobowych przejawiających się w podobny sposób, ale mających różną przyczynę i sposoby leczenia. Choroba ta nie różni się niczym od innych chorób pod względem mechanizmów powstawania, przyczyn, sposobów zapobiegania czy leczenia – dlatego nie ma powodów się jej wstydzić, tak, jak nie wstydzimy się cukrzycy czy nadciśnienia.

W ostatnich kilkudziesięciu latach z różnych przyczyn wyraźnie zwiększyła się częstość występowania depresji.

Jeśli zauważyłeś u siebie lub osoby bliskiej poniższe objawy zadzwoń!

  • długotrwały stan smutku
  • brak odczuwania przyjemności
  • zmniejszenie zainteresowania sprawami, które do tej pory były interesujące
  • brak aktywności
  • bezsenność albo hipersomnie (nadmierna senność)
  • brak apetytu
  • poczucie winy, niską samoocenę
  • występujący lęk i niepewność
  • nawracające myśli samobójcze.

Jak leczymy depresje?

W BEN MED w leczeniu depresji stosuje się leczenie farmakologiczne połączone z profesjonalną psychoterapią. Prowadzenie leczenia w sposób prawidłowy pozwala zniwelować całkowicie lub znacznie zmniejszyć objawy choroby.

Stany depresyjne mogą współwystępować z okresami podwyższonego nastroju czyli epizodami manii, wtedy mamy do czynienia z chorobą afektywną dwubiegunową. Choroba polega na odczuwaniu na zmianę smutku i nieuzasadnionej przyczynami zewnętrznymi euforii.

Nie każdy smutek musi oznaczać depresję, natomiast każda depresja łączy się ze smutkiem. Zarówno subiektywnie odczuwane, jak i obiektywnie zaobserwowane przez najbliższych symptomy depresji należy zweryfikować. Pomoże w tym dobry psycholog, który podczas konsultacji oceni, czy odczuwany smutek oraz inne objawy faktycznie wskazują na chorobę, czy też są wynikiem chwilowego spadku formy wynikającego z nadmiernego stresu, przemęczenia lub przykrych doświadczeń, które miały ostatnio miejsce w życiu pacjenta. Konsultacja psychologiczna w kierunku depresji nie jest powodem do wstydu, a może nam oszczędzić wielu nieprzyjemności oraz konsekwencji zdrowotnych wynikających z nieleczenia depresji.

Diagnoza depresji wymaga bezwzględnego zwrócenia się po pomoc lekarską, która spowoduje wykluczenie choroby bądź zaplanuje jej najodpowiedniejsze leczenie. Obok leczenia farmakologicznego i psychoterapii chorzy mogą walczyć z chorobą również metodami uważanymi za mniej konwencjonalne, takimi jak leczenie hipnozą. Hipnoterapia to metoda terapeutyczna, która stale zyskuje zwolenników i jest coraz częściej wykorzystywana w przypadku leczenia nie tylko uzależnień, ale również innych problemów, takich jak właśnie depresja, nerwica lękowa czy bezsenność.

Leczenie depresji Warszawa

Nie można samego siebie wyleczyć, należy współpracować z lekarzem lub psychoterapeutą. Współpraca sprawia, że skuteczność leczenia przeciwdepresyjnego staje się wyraźnie większa.

Centrum Psychoterapii BEN specjalizuje się w leczeniu depresji, także depresji poporodowej. Naszym Pacjentom zapewniamy fachową i rzetelną pomoc terapeutyczną, którą każdorazowo dostosowujemy do indywidualnych potrzeb. Do skorzystania z pomocy Centrum Psychoterapii BEN zapraszamy pacjentów z całej Warszawy, a także pacjentów z okolicznych miejscowości. Znajdujemy się na Mokotowie. Świadczymy usługi diagnostyczne i terapeutyczne. Osoby obserwujące u siebie lub najbliższych niepokojące objawy zachęcamy do skorzystania z niezobowiązującej konsultacji z psychologiem.