Leczenie Zaburzeń Snu

Najczęściej występującym zaburzeniem snu jest bezsenność. Jest to zjawisko złożone, ponieważ powstaje na skutek działania czynników psychologicznych, środowiskowych i biologicznych.

Bezsenność często pojawia się okresowo wskutek:

 • krytycznych wydarzeń życiowych,
 • przy występowaniu chorób somatycznych,
 • przez nieprzestrzeganie higieny snu,
 • nadużywania leków lub środków psychoaktywnych,
 • przy występowaniu różnych zaburzeń psychicznych,
 • lub w innych sytuacjach wynikających z otoczenia.

Bezsenność trwająca krótki czas to zjawisko powszechne i nie wymaga leczenia. Jeśli jednak występuje chroniczny brak zadowalającego snu, a w tym:

 • trudności z zasypianiem,
 • częste wybudzanie się w trakcie snu,
 • czy też zbyt wczesne budzenie rano, należy zasięgnąć specjalistycznej porady lekarskiej.
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!!!

Chroniczna bezsenność prowadzi do:

 • osłabienia organizmu,
 • spadku odporności,
 • stresu,
 • zaburzeń hormonalnych,
 • chorób somatycznych,
 • oraz zaburzeń psychicznych, tj. do depresji, lęków czy nerwic.

bezsenność leczenie Warszawa
Charakterystyczne jest to, że przyczyny bezsenności mogą być również jej skutkami, dlatego brak profesjonalnej pomocy prowadzi do błędnego koła oraz pogłębienia problemów.

Wyróżnia się trzy metody leczenia bezsenności, do których należy leczenie behawioralne, przyczynowe oraz farmakologiczne. W zwalczaniu zaburzeń snu kluczową rolę odgrywa przestrzeganie zasad higieny snu. Bardzo ważne jest również zidentyfikowanie i wyeliminowanie przyczyny/przyczyn bezsenności. W tym zakresie pacjent może skorzystać z pomocy hipnoterapeuty, który obok wsparcia w odkryciu przyczyny bezsenności może  nauczyć technik relaksacyjnych wspomagających relaks i zasypianie.  Niektóre z przyczyn wywołujących bezsenność lub jej sprzyjających mogą wymagać odrębnego leczenia. Taką przyczyną jest np. nerwica lękowa. Pomocne w leczeniu zaburzeń snu mogą okazać się również napary z ziół oraz preparaty ziołowe.

Leczenie behawioralne wymaga współpracy z psychologiem. W trakcie spotkań z terapeutą rozwiązuje się problemy ze snem, także te najprostsze wynikające z nieprzestrzegania higieny snu. Higiena snu to termin odnoszący się do przyzwyczajeń człowieka związanych z wypoczynkiem w nocy. Bardzo częstym powodem występowania zaburzeń snu takich jak bezsenność jest nieregularny tryb życia. Aby zwalczyć kłopoty z zasypianiem terapeuta zaleca wprowadzenie stałych godzin snu, co przekłada się na wstawanie i kładzenie się spać o tych samych stałych porach.

Leczenie innych zaburzeń snu

Inne zaburzenia snu leczone w naszej poradni to m.in. nadmierna senność. Hipersomia występuje najczęściej przy depresji, chorobach metabolicznych, okresach trudnych przeżyć i napięć. Powoduje zmniejszenie czujności w funkcjonowaniu, wydłużonym czasie reakcji na bodźce i pogorszenie sprawności fizycznej i poznawczej. Zaburzenie rytmu okołodobowego Charakteryzuje się brakiem synchronizacji między potrzebą spania a wymaganiami środowiskowymi, np. przy wykonywaniu pracy zmianowej.

Leczenie bezsenności i innych zaburzeń snu – Warszawa

Niezadowolenie z ilości snu, które trwa dłuższy czas wymaga leczenia! W Centrum Psychoterapii BEN stosujemy autorski program leczenia z zakresu neurofizjologii snu dr hab. n. med. Wojciech Jernajczyka. Jest on twórcą jednej z pierwszych w Polsce Poradni Zaburzeń Snu. Pan doktor z ogromnymi sukcesami opiekuje się swoimi pacjentami w zakresie bezsenności oraz innych zaburzeń. Jeśli Ty lub osoba z Twojego otoczenia ma problem ze snem zadzwoń lub przyjdź do Naszej placówki. W Centrum Psychoterapii BEN skutecznie pomożemy Ci w walce z zaburzeniami snu.

Do skorzystania z terapii bezsenności oraz pomocy w leczeniu innych zaburzeń snu zachęcamy przede wszystkim pacjentów z terenu miasta Warszawa oraz okolicznych miejscowości. Zapewniamy kompleksową pomoc na każdym etapie leczenia zaburzeń snu. Stałe wsparcie psychologa oraz sprawdzone terapie to gwarancja poprawy.