Lęk – jak się z nim uporać?

Lęk i zaburzenia lękowe związane są z zaburzeniami nerwicowymi, które bezpośrednio wpływają na zachowanie i emocje osoby chorej. Zaburzenia lękowe są jednym z najczęściej występujących problemów zdrowia psychicznego i występują u ok. 30% pacjentów zgłaszających się po pomoc. Lęk i zaburzenia lekowe występują u dorosłych i u dzieci.

Występowanie lęku jest naturalną emocją, którą odczuwamy w życiu codziennym. Lęk pojawia się w sytuacjach stresujących i tych które wywołują niepokój. Niekiedy jednak poziom lęku utrzymuje się niepokojąco długo, a jego nasilenie jest większe. Mimo, że stresująca sytuacja minęła chory wciąż odczuwa silny lęk i czuje się przestraszony. Gdy nie potrafimy sobie poradzić z codziennymi, błahymi sprawami, poziom lęku jest paraliżujący i przestajemy panować nad swoim strachem oraz niepokojem jest to sygnał, że powinniśmy zgłosić się po pomoc specjalisty.

Przyczynami występowania zaburzeń lękowych są m.in.: stresujące wydarzenia w naszym życiu (np. śmierć bliskiej osoby, ciężka choroba, zmiana pracy, narodziny dziecka), zaburzenia psychiczne występujące w rodzinie, problemy ze zdrowiem fizycznym (np. cukrzyca, choroby serca, problemy hormonalne), czynniki osobowościowe, zażywanie substancji psychoaktywnych (np. nadmierne picie alkoholu, zażywanie dopalaczy, uzależnienie od leków).

Objawami występującymi przy zaburzeniach lękowych są m.in.: poczucie lęku, strachu odczuwane przez większość czasu, nawet gdy sytuacja jest opanowana i nie ma podstaw do niepokoju, poczucie przytłoczenia i pojawiające się napady paniki, trudność w opanowaniu lęku i uspokojeniu się, niepokojące myśli powracające w ciągu dnia, koszmary senne, kłopoty ze snem, bóle brzucha i głowy, problemy z oddychaniem i wyrównanie oddechu oraz akcji serca oraz inne.

Leczenie lęku i zaburzeń lękowych opierać się może na zmianie trybu życia i zachowań, które mogą potęgować uczucie paniki i niepokoju. Gdy objawy zaburzeń lękowych nie ustępują lub nasilają się warto poprosić o pomoc specjalistę. Psychoterapeuta lub lekarz psychiatra po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu zaproponuje najkorzystniejsze metody pracy i leczenia dolegliwości. Niekiedy konieczne jest włączenie do terapii leczenia farmakologicznego.

Centrum Psychoterapii BenMed od ponad 20 lat pomaga uporać się pacjentom z dolegliwościami im towarzyszącym. Zespół doświadczonych specjalistów Centrum Psychoterapii BenMed wesprze Cię lub bliskie Ci osoby w pokonaniu drogi do lepszego, zdrowego życia. Zapraszamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>