Mitomania… kłamstwo ma krótkie nogi!

Mitomania jest bardzo poważnym problemem. Wielu ludzi uważa kłamstwo za wyjście z trudnej i niekomfortowej sytuacji. Niektórzy traktują kłamstwo jak sposób na życie. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że kłamanie uzależnia…

Mitomania to skłonność do opowiadania nieprawdy oraz tworzenie zdarzeń i sytuacji, które w rzeczywistości nie miały miejsca. Kłamstwo patologiczne objawia się również tym, że opowiadający głęboko wierzy w opowiadane innym historie, jest przekonany o czym mówi i nie trafiają do niego żadne argumenty sugerujące, że mówi nieprawdę. Mitoman nie potrafi odróżnić kłamstwa od prawdy. Chory popada w spiralę kłamstw i tworzy wokół siebie nieprawdziwą rzeczywistość. Mitomania to m.in. tworzenie zdarzeń w których odgrywa się główna rolę.

Mitomania objawia się często w okresie dorastania, głównie dlatego, że dzieci i młodzież chcą zaimponować sobie nawzajem. U dorosłych uzależnienie od kłamstwa może wiązać się z trudną sytuacją rodzinną w dzieciństwie, m.in. występowanie w rodzinie uzależnienia od alkoholu, narkotyków, choroba psychiczna, agresja w domu lub przeżywanie w dzieciństwie silnych i trudnych emocji. Skłonność do mitomanii jest cechą osobowości.

Rozpoznanie i leczenie mitomanii opiera się na przeprowadzeniu wywiadu oraz rozmowy z chorym. Następnie specjalista wyznacza schemat leczenia. Najczęściej są to sesje terapeutyczne, w trakcie których specjalista podczas rozmowy z chorym ustala, które momenty życia wpłynęły na powstanie cech osobowości wskazujących na występowanie u pacjenta mitomanii. Psychoterapia ma na celu również wykształcenie u pacjenta cech prawdomówności.

Należy powiedzieć otwarcie, że psychoterapia to trudna praca z własnymi emocjami i charakterem. Trudna praca, która przynosi efekty. Nie zawsze rezultaty spotkań widoczne są od razu, zdarza się, że musi minąć pewien okres, aby zmiany zaczęły być odczuwalne. Z psychoterapeutą należy rozmawiać otwarcie i komunikować swoje potrzeby oraz obawy.

W Centrum Psychoterapii BenMed pracuje Zespół doświadczonych specjalistów dla których najważniejszy jest Twój komfort. Obustronne zaangażowanie skutkuje pozytywnymi efektami pracy terapeutycznej i rozwojem pacjenta. Jeżeli zależy Ci na profesjonalnej pomocy, w trosce o Twoje potrzeby koniecznie zgłoś się do nas!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>