Jak natręctwa wpływają na życie?

Natręctwa, obsesje, różnego rodzaju kompulsje prowadzą do zakłócenia normalnego funkcjonowania w społeczeństwie. Kompulsywne zachowania i natrętne myśli wpływają na dyskomfort psychiczny oraz uważane są za nieprzyjemne i niechciane.

Natręctwa to nic innego jak zaburzenia obsesyjno-kompulsywne i są objawem nadmiernej ostrożności, obawy przed zachorowaniem, lękiem, przekroczeniem prawa, zgubieniem rzeczy czy ciągłym sprawdzaniem czy drzwi są zamknięte, a klucze odłożone w odpowiednie miejsce. Do często występujących natręctw zaliczamy również częste mycie rąk, mycie zębów, ciągłe poprawianie włosów, nadmierne dbanie o czystość i porządek. Jest to tylko część obsesji z którymi borykają się osoby chore.

Nie należy bagatelizować występowania tych zaburzeń. Natręctwa wpływają niekorzystnie na nasze samopoczucie i powodują lęk oraz niepewność. Ciągłe odczuwanie niepokoju powoduje pogorszenie stanu psychicznego oraz zwiększa ryzyko występowania innych chorób psychicznych.

Chorzy całą swoja energię poświęcają obsesyjnemu myśleniu nad dolegającymi im kompulsjami. Natręctwa skutecznie zaburzają życie rodzinne, społeczne i zawodowe. Niekiedy prowadzą do całkowitego wycofania się ze sfery społecznej. Chorzy często mają kłopot z kontrolowaniem obsesji.

W leczeniu zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych ważne jest zdiagnozowanie problemu, gdy zaobserwuje się pierwsze niepokojące objawy. Dzięki temu pacjent nie pozostaje sam z problemem i otrzymuje konieczne wsparcie.

Ważna jest psychoterapia, a gdy zachodzi potrzeba włączenie również leczenia farmakologicznego zaleconego przez lekarza psychiatrę. Lekarz psychiatra po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu oraz zapoznaniu się ze stanem zdrowia chorego rekomenduje właściwe leki. Stała współpraca lekarza psychiatry z psychoterapeutą, do którego uczęszcza na sesje pacjent daje możliwość kompleksowej pomocy z korzyścią dla pacjenta i dbałością o jego potrzeby.

W Centrum Psychoterapii BenMed pracuje Zespół doświadczonych specjalistów, m.in. lekarzy psychiatrów, psychoterapeutów, terapeutów uzależnień, którzy dbają o komfort oraz potrzeby pacjenta.
Centrum Psychoterapii BenMed posiada ponad 20-letnie doświadczenie w pomocy i leczeniu zaburzeń psychicznych. Pracujący u nas specjaliści to osoby wykwalifikowane i uznani eksperci psychologii i psychiatrii. Zapewniamy pełną anonimowość. U nas otrzymasz wsparcie oraz pomoc, której w danym momencie życia potrzebujesz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>