Nieśmiałość – jak sobie z nią radzić?

Nieśmiałość to powszechna cecha osobowości. Każdemu zdarza się choć raz na jakiś czas zarumienić i zawstydzić. Dla jednych to uczucie nie stanowi problemu, dla innych jest to cecha utrudniająca codzienne funkcjonowanie. Niestety tylko nieliczni szukają pomocy i wsparcia oraz otwarcie mówią o swoim problemie.

Nieśmiałość jest złożoną przypadłością, może objawiać się np. delikatnym uczuciem skrępowania lub silnym lękiem przed ludźmi, a nawet przeradzać się w zaburzenia nerwicowe. Nieśmiałość dotyka ponad 60% społeczeństwa, w tym dzieci, młodzież i dorosłych.

Jak pokonać nieśmiałość? Nie ma jednej uniwersalnej zasady, by pokonać nieśmiałość. Na uczucie nieśmiałości składa się wiele czynników, są to m.in. niskie poczucie własnej wartości, dokuczanie przez rówieśników, brak akceptacji w grupie, brak wsparcia ze strony najbliższych, wygląd zewnętrzny, surowe traktowanie przez najbliższych, grupę, kierownika oraz inne.

Metod walki z nieśmiałością i uczuciem zawstydzenia jest wiele. Podstawowym czynnikiem, który pomoże uporać się ze skrępowaniem (choć na początku będzie trudny do przejścia) jest częsty kontakt z ludźmi, podczas którego możemy ćwiczyć sztukę autoprezentacji. Sztuka autoprezentacji pomaga oswoić się z wystąpieniami publicznymi, ale również buduje poczucie własnej wartości.
Inną z metod jest uczestnictwo w treningach asertywności, gdzie dokonujemy analizy własnych odczuć oraz uczymy się jak radzić sobie z emocjami oraz rozwiązywać niekomfortowe sytuacje.
Niezmiernie ważnym elementem jest wyrażanie swoich uczuć, informowanie odbiorców, że odczuwa się tremę oraz, że dany temat jest trudny do omówienia. Komunikuj szczerze i jasno, słuchaj swoich rozmówców i małymi krokami wzmacniaj swoją samoocenę.
Kolejnym sposobem na pracę z nieśmiałością jest psychoterapia. Psychoterapia jest jedną z metod, która pozwala otwierać się na nowe możliwości. Dzięki uczestnictwu w terapii skonfrontujesz się z uczuciami i czynnikami, które sprawiają trudność w życiu codziennym. Poznasz swoje mocne strony oraz będziesz pracował nad doskonaleniem tych słabszych. Psychoterapia jest metodą, która pozwala rozwijać się wielokierunkowo i czerpać korzyści z procesów zachodzących w danym momencie życia.

W Centrum Psychoterapii BenMed proponujemy spotkania terapeutyczne z doświadczonymi specjalistami, którzy pomogą uporać się już z pierwszymi oznakami zachowań, które świadczą o pogorszeniu stanu psychicznego. Jeżeli odczuwasz niepokój, spadek samopoczucia lub gdy dokucza Ci problematyczna nieśmiałość koniecznie się z nami skontaktuj!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>