Pracoholizm – kiedy praca jest nałogiem…

Pracoholizm jest uzależnieniem psychicznym od wykonywania pracy i powierzonych obowiązków. Objawia się głównie brakiem rozgraniczenia spraw zawodowych od innych sfer życia oraz obsesyjnym dążeniem do wykonywania pracy w sposób nieprzerwany. Osoba cierpiąca na pracoholizm całą swoją energię poświęca wykonywaniu zadań zawodowych, zaniedbując tym samym sferę osobistą, kontakty z przyjaciółmi i rodziną oraz inne istotne sprawy w życiu człowieka.

Pracoholizm przez wiele osób nie jest uznawany za cechę negatywną, niektórzy chętnie chwalą się, że cały swój czas poświęcają pracy i nadmiernym wykonywaniu obowiązków, w czasie gdy ich organizm powinien się zregenerować.

Pracoholizm uwzględniono w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-10, traktując je tym samym jako poważne zaburzenie psychiczne wymagające interwencji ze strony specjalisty.

Objawami wskazującymi, że możemy mieć do czynienia z pracoholizmem, inaczej uzależnieniem od pracy są m.in. silna potrzeba wykonywania pracy, trudność w powstrzymaniu się od wykonywania obowiązków, trudność w kontrolowaniu czasu spędzonego nad wykonywaniem pracy, rozdrażnienie lub gorsze samopoczucie w chwili, gdy próbujemy zaprzestać wykonywania powierzonych zadań, zaniedbywanie życia osobistego oraz kontaktów z przyjaciółmi i rodziną na rzecz wykonywania ciągłej pracy, odczuwanie konieczności stale wykonywania czynności zawodowych.

Pracoholizm wiąże się również z odczuwaniem silnego stresu oraz obawą, że terminy wykonania powierzonych zadań upłyną. Osoby uzależnione od pracy odczuwają niezadowolenie z uzyskanych efektów, próbując tym samym wciąż podnosić poprzeczkę i wykazywać się coraz lepszymi rezultatami pracy.

W leczeniu pracoholizmu istotne jest opracowanie dziennych, tygodniowych lub miesięcznych planów wykonywania obowiązków zawodowych i staranie się dotrzymać opracowanych wcześniej ramy. Taki harmonogram kolejnych działań pomoże kontrolować czas spędzony w pracy i postawić wyraźne granice między życiem zawodowym, a osobistym.

W Centrum Psychoterapii BenMed pomagamy osobom zmagającym się z problemem uzależnienia od pracy. Pracoholizm dotyka coraz większą liczbę osób, jednak nie każdy zgłasza się po profesjonalną pomoc. Specjalista wspiera pacjenta w wykonywaniu codziennych obowiązków i doradza w istotnych, życiowych kwestiach. Jeżeli Ty lub ktoś z Twojego otoczenia zmaga się z problemem uzależnienia od pracy skontaktuj się z nami. Wspólnie przezwyciężymy każdy problem!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>