Przemoc i agresja – nie bądźmy obojętni!

Przemoc i agresja jest problemem. Coraz częściej docierają do nas informacje o różnego rodzaju zachowaniach agresywnych występujących wśród młodzieży i osób dorosłych. Co gorsza przemoc przejawiają również dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Oczywiście skala i brutalność tych zachowań jest inna, jednak należy zdać sobie sprawę, że tendencja zachowań agresywnych i przemocy wśród społeczeństwa nasila się. Czy na agresję wśród dzieci, młodzieży i dorosłych jest skuteczny sposób? Co zrobić, aby zminimalizować występowanie przemocy i jak skutecznie reagować, gdy jesteśmy jej świadkami?

Agresja występująca u dzieci, młodzieży i dorosłych jest objawem, który powinien zaniepokoić. Gdy obserwujemy, że dane zachowanie odbiega od przyjętych norm, powinniśmy interweniować. Należy dopytać o powód, który wpłynął na taką postawę oraz zastanowić się w jaki sposób możemy skutecznie pomóc.

Przyczyn agresji jest wiele, począwszy od małych niepowodzeń po sytuacje z którymi sobie nie radzimy, dajemy w ten sposób upust negatywnym i narastającym emocjom. Należy podkreślić, że żaden kryzys osobisty i inne niekorzystne sytuacje nie dają nam przyzwolenia do przejawiania zachowań agresywnych.

Warto zauważyć, że rozróżniamy kilka forma agresji, m.in. agresja bierna, agresja fizyczna, agresja słowna. Każdą z nich łączy fakt świadomego działania, które w konsekwencji sprawia ból i skutkuje wyrządzeniem krzywdy.
W celu zminimalizowania występowania agresji i przemocy należy w pierwszej kolejności zastanowić się nad przyczyną występowania określonych zachowań. Jeżeli te, mimo naszej interwencji wciąż się nasilają być może jest konieczność sięgnięcia po specjalistyczną pomoc. Lekarz psychiatra lub psychoterapeuta po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu i po zapoznaniu się z problemem zaproponują najkorzystniejszy schemat działań.

Wszelkie zachowania odbiegające od norm należy odpowiednio skorygować, a osoba przejawiająca agresję powinna odpowiednio zaangażować się w proces zachodzących zmian.

W Centrum Psychoterapii BenMed pomagamy dzieciom, młodzieży i dorosłym w osiągnięciu spokoju i harmonii wewnętrznej. Nasi doświadczeni specjaliści po rozpoznaniu problemu, pomogą przejść przez proces wprowadzanych zmian. Podpowiedzą również na jakie zachowania i objawy należy zwrócić szczególną uwagę, aby ponownie nie popaść w kryzys. Dzięki pomocy doświadczonego Zespołu specjalistów osiągniesz sukces w drodze do zamierzonego celu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>