Seksoholizm – uzależnienie od seksu.

Seksoholizm to kompulsywne zachowania o podłożu seksualnym. Z seksoholizmem borykają się kobiety i mężczyźni, natomiast podłoże występowania problemu może być odmienne. Skutki seksoholizmu są destrukcyjne dla sfery emocjonalnej osoby uzależnionej i mogą prowadzić do dalszych niepowodzeń w życiu chorego.

Seksoholizm jest takim samym nałogiem jak alkoholizm, hazard i narkomania oraz należy do grupy uzależnień behawioralnych. Leczenie seksoholizmu podlega pod szeroko rozumiane leczenie uzależnień, choć może wymagać zastosowania innych technik terapeutycznych niż w przypadku uzależnienia od substancji psychoaktywnych.

Seksoholizm – na czym polega?

Osoba uzależniona od seksu poprzez akty seksualne, masturbację lub nadmierne oglądanie pornografii oczekuje wywołania podniecenia i euforii. Poprzez podniesienie w ten sposób poziomu endorfin seksoholik ma lepsze samopoczucie, czuje się spełniony i zadowolony. Należy zauważyć, że seksoholizm często współistnieje z innymi zaburzeniami psychicznymi, np. depresją, nerwicą, zaburzeniami lękowymi.

Przyczyny występowania uzależnienia od seksu mogą być różne, np. wykorzystywanie seksualne w dzieciństwie, zmiany w mózgu, choroby neurologiczne, wahania poziomu hormonów płciowych. Seksoholicy przejawiają niskie poczucie własnej wartości, nie potrafią wchodzić w głębokie i prawdziwe związki partnerskie, często kłamią.

Seksoholik traci kontrole nad przejawianiem zachowań seksualnych. Osoby uzależnione od seksu stale poszukują nowych partnerów do przygód seksualnych, często uwodzą, a po wszystkim porzucają partnerów.

Świadomość choroby

Seksoholik zdaje sobie sprawę, że jest uzależniony, seksoholizm jest dla niego problemem. Może odczuwać symptomy świadczące o uzależnieniu behawioralnym: panikę, przerażenie, strach, bóle mięśni, rozdrażnienie. Ulgę przynosi zaspokojenie potrzeb seksualnych.

Seksoholizm należy leczyć. Pomóc może lekarz seksuolog, psychiatra, psychoterapeuta, terapeuta uzależnień. Regularne spotkania terapeutyczne pomogą pacjentowi zrozumieć destrukcyjne skutki uzależnienia. Chory uczy się nawiązywania zdrowych i trwałych relacji z ludźmi, budowania związku, radzenia sobie z problemami życia codziennego oraz radzenia sobie ze stresem i występującym lekiem. Nie jest możliwe całkowite wyleczenie, seksoholizm może powrócić, dlatego chory powinien unikać ryzykownych sytuacji.

Leczenie seksoholizmu Warszawa

W Centrum Psychoterapii BEN od ponad 20 lat pomagamy pacjentom wygrać z uzależnieniem, a ich rodzinom udzielamy niezbędnego wsparcia. Przekazujemy potrzebną wiedzę, aby droga do normalnego funkcjonowania była łatwiejsza. Jeżeli Ty lub ktoś z Twoich bliskich boryka się z problemem uzależnienia koniecznie się z nami skontaktuj!

Leczenie seksoholizmu to jedna z naszych specjalności. Korzystając ze sprawdzonych technik psychoterapeutycznych, a także nowatorskiego podejścia terapeutycznego pomagamy pacjentom w uregulowaniu życia seksualnego i budowaniu zdrowych relacji intymnych w związku. Seksoholizm to problem, który dotyka nie tylko osoby heteroseksualne, dlatego naszą ofertę terapeutyczną kierujemy również do pacjentów przynależących do grupy LGBT. Współpracujący z Centrum Psychoterapii BEN psycholog LGBT oferuje kompleksową pomoc pacjentom homoseksualnym uzależnionym od seksu.

Nasz ośrodek jest znany z profesjonalizmu i dyskrecji. Wszystkim osobom, które zdecydują się nam zaufać oferujemy komfortowe warunki leczenia, zrozumienie i pełne dostosowanie terapii do indywidualnych potrzeb. Dzięki temu jesteśmy jedną z najskuteczniejszych placówek tego typu na terenie miasta Warszawa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>