Sposoby i techniki radzenia sobie ze stresem.

Stres jest obecny w życiu każdego człowieka. Zmagają się z nim nawet dzieci przy okazji zawierania pierwszych kontaktów rówieśniczych. Towarzyszy nam w życiu osobistym i zawodowym. Czym charakteryzują się objawy stresu, jakie są jego skutki, a przede wszystkim jakie techniki i sposoby możemy wykorzystać, aby wygrać walkę ze stresem?

Objawy stresu nie zawsze są oczywiste! Drżenie rąk, spadek apetytu, naprzemienne uczucie ciepła i zimna występują przy wielu innych chorobach. Walka ze stresem powinna zostać podjęta jak najszybciej, szczególnie gdy pojawiają się mechanizmy świadczące o przewlekłym stresie.

Skutkiem odczuwania przewlekłego stresu jest złe samopoczucie, spadek energii, osłabienie układu odpornościowego. Mogą pojawić się kłopoty żołądkowe, bezsenność, przyśpieszone bicie serca, biegunki. Niewykluczone jest również wystąpienie objawów stresu wpływających na koncentrację. Życie w stresie zaburza funkcjonowanie i obniża komfort psychiczny!

Jak pokonać stres? Jakie techniki radzenia sobie ze stresem są skuteczne? Czy istnieją metody na walkę ze stresem? Jak ostatecznie opanować stres?

Jedną z metod jest relaksacja, w tym relaksacja oddechowa. Takie równomierne oddychanie pobudza do pracy układ limfatyczny i oczyszcza organizm. Dzięki równomiernemu oddechowi nasze ciało uspokaja się, a tym samym wyciszamy emocje.

Sport i wysiłek fizyczny pozwala rozładować napięcie. Nasz organizm zaczyna wydzielać endorfiny i czujemy się szczęśliwsi. Ważne jest, aby wybrana dyscyplina sportu sprawiała przyjemność.

Rozładowanie emocji i zmniejszenie dolegliwości stresowych możliwe jest dzięki częstszemu uśmiechaniu się. Uśmiech wpływa korzystnie na funkcjonowanie organizmu i napędza do działania.

Sprawdzonym sposobem na pokonanie stresu jest słuchanie muzyki. Ulubiona muzyka pozytywnie wpływa na odczucia naszego organizmu, eliminując tym samym napięcie.

Najrozsądniejszym rozwiązaniem na zmniejszenie dolegliwości stresowych jest usunięcie źródła stresu! Jeżeli nie możemy poradzić sobie z całkowitym opanowaniem sytuacji stresowej, zminimalizujmy ją do takiego stopnia, gdy nie będzie uciążliwa dla naszego organizmu.

Spotkania z przyjaciółmi, wspólny weekend za miastem, pójście do kina czy teatru pomaga rozładować zbędne emocje i zrelaksować się.

Dobrym rozwiązaniem na wyeliminowanie dokuczliwego stresu są spotkania ze specjalistą, który pomoże rozpoznać sytuacje w której się znajdujemy i znaleźć czynniki stresogenne. Psychoterapeuta dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu pomoże ustabilizować emocje i zaproponuje jak radzić sobie ze stresem. Wypracowanie metod i technik opanowania stresu pomaga w codziennym funkcjonowaniu.

W Centrum Psychoterapii BenMed w Warszawie prowadzimy terapie i spotkania dla osób borykających się z problemem stresu. Nasi specjaliści po rozpoznaniu objawów stresu, zaproponują skuteczne rozwiązanie, które pomoże wygrać walkę ze stresem i uporać się z jego skutkami. Zapraszamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>