Czy terapia rodzinna jest dla mnie?

Terapia rodzinna jest metodą pracy psychoterapeutycznej, która angażuje osoby zamieszkujące razem w celu poprawienia funkcjonowania rodziny i wyeliminowania działań oraz zachowań wpływających dysfunkcyjnie na poszczególnych jej członków. Zazwyczaj spotkania odbywają się raz na dwa tygodnie i trwają 1,5 godziny.

Terapia rodzinna wskazana jest, aby rozładować emocje między poszczególnymi osobami w rodzinie, w szczególności, gdy kłócą się o błahe sprawy, nie potrafią wspólnie podejmować decyzji, odczuwalne jest wzajemne niezrozumienie, a ich stosunki są agresywne i nieprzyjemne. Psychoterapeuta rodzinny pomoże oczyścić nerwową atmosferę i porozmawia z członkami rodziny o powodach zaistniałej sytuacji oraz podpowie co zrobić, aby znaleźć wspólną nić porozumienia.

Spotkania rodzinne są istotnym elementem relacji w sytuacji, gdy jeden z członków rodziny cierpi na choroby przewlekłe mające nie rzadko podłoże emocjonalne, m.in. wrzody, choroba nowotworowa, astma, zaburzenia hormonalne, nadciśnienie tętnicze. Również, gdy w rodzinie występuje problem anoreksji, bulimii, różnego rodzaju nerwic, psychoz.

Często nieporozumienia rodzinne dotykają najmłodszych członków rodziny. Ważne jest, aby rodzice czujnie obserwowali czy ich kontakt z dziećmi nie słabnie. Kiedy go tracą, dziecko zamyka się w sobie, popada w niewłaściwe towarzystwo, zaczynają się problemy w szkole (wagary, złe oceny, naganne zachowanie).

Psychoterapeuta pomoże, gdy rodzina znalazła się w życiowym kryzysie i nie potrafi odnaleźć się w nowej sytuacji (śmierć w rodzinie, choroba jednej z osób, separacja, rozwód, wyjazd na granicę jednego z rodziców).

Jeśli jako rodzic czujesz, że przestałeś „dogadywać się” ze swoim dzieckiem, relacje z partnerem osłabły, a Twojej rodzinie grozi kryzys koniecznie zgłoś się na konsultację.

W Centrum Psychoterapii BenMed terapię rodzinną prowadzą doświadczeni specjaliści, którzy zaproponują najkorzystniejsze rozwiązanie dla Ciebie i Twoich najbliższych. Z naszą pomocą przezwyciężysz każdy kryzys, a Twoja rodzina odzyska spokój i harmonię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>