Uzależnienie – możliwe metody leczenia i wsparcia pacjenta.

Uzależnienie jest jednym z najczęściej pojawiających się problemów u pacjentów zgłaszających się po pomoc. Uzależnienie to nie tylko, jak wydaje się większości z nas, spożywanie alkoholu w zbyt dużej ilości, ale również np. objadanie się słodyczami, w sposób nad którym tracimy kontrolę.

Pomimo wielu możliwości skorzystania z pomocy i wsparcia dla osób uzależnionych oraz ich bliskich wciąż jest to temat wstydliwy, z którym staramy się poradzić w domowym zaciszu. Niestety, tylko w niewielu przypadkach udaje się wyjść z nałogu bez pomocy specjalisty.
Należy pamiętać, że im wcześniej zgłosimy się po wsparcie tym łatwiej będzie nam uporać się z problemem uzależnienia.

Najpopularniejszą metodą pomocy jest terapia indywidualna ze specjalistą terapii uzależnień. Spotkania te najczęściej odbywają się co tydzień, raz w tygodniu. Terapeuta pomaga zrozumieć skąd bierze się problem, jakie czynniki i schematy zachodzą w naszym organizmie oraz jak wpływają na proces uzależnienia. Specjalista jest wsparciem dla pacjenta i jego najbliższych w wychodzeniu z nałogu.

Kolejną możliwością jest terapia grupowa. Ten model pomocy opiera się na spotkaniach osób uzależnionych w grupie, podczas których poruszane są ich problemy oraz przekazywana wiedza na temat danego uzależnienia.

Metodą coraz częściej docenianą przez pacjentów jest hipnoza. Sesje hipnozy pozwalają w szybki sposób pozbyć się głogu np. alkoholowego, dodatkowo relaksują pacjenta i pomagają w odprężeniu. Hipnoza jest skuteczną metodą pomagającą pacjentom wygrać z uzależnieniem.

Metodą mniej popularną, ale również skuteczną jest tDCS przezczaszkowa stymulacja stałoprądowa. Są to, poprzedzone konsultacją, codzienne spotkania odbywające się przez okres dwóch tygodni. Podczas spotkań specjalista pracuje z pacjentem przy użyciu systemu StarStim firmy Neuroelectrics. tDSC jest metodą nieinwazyjną i bezpieczną, oddziałującą na różne obszary funkcjonowania pacjenta.

W Centrum Psychoterapii BenMed od ponad 20 lat pomagamy pacjentom wygrać z uzależnieniem, a ich rodzinom udzielamy niezbędnego wsparcia. Przekazujemy potrzebną wiedzę, aby droga do normalnego funkcjonowania była łatwiejsza. Jeżeli Ty lub ktoś z Twoich bliskich boryka się z problemem uzależnienia koniecznie się z nami skontaktuj!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>