Wypalenie zawodowe – objaw złej higieny pracy.

Wypalenie zawodowe dotyka coraz większą część pracującego zawodowo społeczeństwa. Często stawiane są nam wygórowane cele, stanowimy dla naszego pracodawcy tylko narzędzie do realizacji zadań, wyśrubowane oczekiwania stawiają nas pod murem konieczności pracy w nadgodzinach w sytuacji przewlekłego stresu. Częściej jesteśmy sfrustrowani i rozgoryczeni oraz uważamy, że praca nie daje nam satysfakcji, nie identyfikujemy się z zadaniami codziennego dnia pracy, wiąże się to również z niecierpliwym oczekiwaniem na urlop oraz dni wolne od pracy. Czym jest wypalenie zawodowe oraz jako sobie z nim radzić? Odpowiedz na to pytanie znajdziecie w tekście poniżej.

Wypalenie zawodowe sprawia, że obowiązki zawodowe i praca męczą, prowadzą do wyczerpania oraz zniechęcenia. Pracownik nie odczuwa satysfakcji i pragnie odpoczynku. Wypalenie zawodowe to stan psychofizycznego zmęczenia organizmu, na który wpływ w znaczącej mierze ma długotrwały stres.

Wypalenie zawodowe jako choroba XXI wieku

Wypalenie zawodowe objawia się zaburzeniami snu, wahaniami nastroju, bólami głowy i problemem z ciśnieniem tętniczym, odczuwamy także chroniczne zmęczenie, irytację, bezsilność, ciężej nam się z skoncentrować i wywiązać z powierzonych obowiązków. Osoby, które odczuwają stan wypalenia zawodowego łatwiej się denerwują oraz mają mniej motywacji do działania. Często również rozluźnieniu ulegają relacje ze współpracownikami oraz otoczeniem zawodowym, a postawa pracownika jest obojętna.

Wypalenie zawodowe dotyka ludzi bez względu na wiek i płeć, częściej jednak podatne są osoby wrażliwe, o niskim poczuciu własnej wartości. Mówi się, że stan ten coraz częściej dotyka osoby rozpoczynające karierę zawodową.

Leczenie wypalenia zawodowego

Zapobieganie wypaleniu zawodowemu polega w dużej mierze na dbaniu o realizację własnych potrzeb, m.in. spotkania z przyjaciółmi, wyjście do kina, odpowiednia higiena snu, uprawianie aktywności fizycznej, przerwy w trakcie pracy, stawianie sobie celów i wyzwań możliwych do realizacji w określonym czasie, zaplanowanie urlopu. Dbanie o własne potrzeby to również zaspokajanie potrzeb organizmu do odpoczynku.

Gdy jednak obserwujemy u siebie, swoich bliskich lub współpracowników objawy wypalenia zawodowego konieczna jest porada u specjalisty. Specjalista psycholog, psychoterapeuta lub lekarz psychiatra doradzi i zaproponuje najkorzystniejsze rozwiązanie, aby stan wypalenia zawodowego był jak najmniej odczuwalny, a w dalszym leczeniu ustąpił. W zależności od zaawansowania choroby oraz stanu chorego terapia może skupić się bezpośrednio na zdiagnozowanym problemie – wypaleniu zawodowym – lub rozpocząć od leczenia objawowego, takiego jak np. leczenia zaburzeń snu, które dodatkowo pogarszają samopoczucie oraz stan zdrowia chorego.

Skuteczne leczenie wypalenia zawodowego Warszawa

W Centrum Psychoterapii BEN pracuje Zespół doświadczonych specjalistów, dla których najważniejszy jest Twój komfort. Obustronne zaangażowanie skutkuje pozytywnymi efektami pracy terapeutycznej i rozwojem pacjenta. Jeżeli zależy Ci na profesjonalnej pomocy i wsparciu, gdy tylko zauważysz pierwsze niepokojące objawy koniecznie się z nami skontaktuj!

Leczenie wypalenia zawodowego to jedna z naszych specjalności. Bazując na sprawdzonych technikach terapeutycznych i indywidualnym podejściu do pacjenta osiągamy bardzo dobre wyniki leczenia w relatywnie krótkim czasie. To sprawia, że Centrum Psychoterapii BEN jest ośrodkiem często polecanym przez pacjentów i ich rodziny.

Obok terapii ukierunkowanej na konkretny problem Naszym Pacjentom oferujemy możliwość skorzystania z niezobowiązujących konsultacji diagnostycznych, których celem jest identyfikacja problemu. Warto bowiem pamiętać o tym, że okresowy spadek formy nie musi oznaczać wypalenia zawodowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>