Zaburzenia lękowe – kiedy zaczynają być niebezpieczne?

Zaburzenia lękowe utrudniają życie i wpływają na jego jakość. Fobie oraz lęki ściśle związane są ze sferą emocjonalną człowieka, a ich głównym objawem jest odczuwanie niepokoju, paniki, strachu. Objawy te mogą się nasilać i uniemożliwiać funkcjonowanie w życiu codziennym.

Odczuwanie krótkotrwałego lęku jest reakcją naturalną w zależności od bodźców, które wpływają na emocje. Zaburzenia lękowe występujące często i długotrwale mogą świadczyć o zaburzeniach psychicznych. Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę, że stałe odczuwanie lęku, paniki, fobii, strachu jest niebezpieczne dla organizmu oraz wpływa niekorzystnie na stan psychiczny.

Do rodzajów zaburzeń lękowych, należą stany lękowe uogólnione, fobie, fobie społeczne, fobie specyficzne (strach przed środowiskiem, strach przed krwią, strach przed śmiercią, strach przed zwierzętami i inne) agorafobia, ataki paniki. W większości tych przypadków strach i poczucie lęku wywołuje konkretny przedmiot, miejsce. Często w fobiach lęk jest wyolbrzymiony oraz występuje bez kontaktu z przedmiotem bezpośrednio wpływającym na stany lękowe.

Zaburzenia lekowe wywołują u chorego uczucie przerażenia i dyskomfort. Często chorzy borykający się z problemem zaburzeń lękowych odczuwają stałe napięcie emocjonalne, napięcie w mięśniach oraz problemy ze snem.

Jeżeli podporządkowujemy życie tak, aby unikać danych sytuacji lub przedmiotów wywołujących niepokój i strach możemy przypuszczać, że mamy do czynienia z zaburzeniami lękowymi. Niekiedy zaburzenia lekowe jest ciężko odróżnić od przejściowego stanu niepokoju, który występuje w granicach normy. Zdiagnozować problem pomoże specjalista, który oceni również kondycję psychiczną oraz przeprowadzi szczegółowy wywiad.

Brak profesjonalnego wsparcia ze strony specjalistów z dziedziny psychiatrii i psychoterapii powoduje pogłębienie się występowania negatywnych objawów, a co za tym idzie pogorszenie stanu oraz kondycji psychicznej.

W Centrum Psychoterapii BenMed pracuje Zespół doświadczonych specjalistów dla których najważniejszy jest Twój komfort. Gdy zauważysz pierwsze niepokojące zachowania wskazujące na zaburzenia lękowe koniecznie się z nami skontaktuj. Nasi specjaliści zaproponują rozwiązanie, które pomoże uporać się z uciążliwymi skutkami choroby. Jeżeli zależy Ci na profesjonalnej pomocy koniecznie zgłoś się do nas! Zapewniamy pełną anonimowość i nie zadajemy zbędnych pytań!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>