Leczenie Zaburzeń Odżywiania

Charakteryzuje się tym, że dana osoba nie jest głodna pomimo tego je. Nie jest ona w stanie zapanować nad powstającą w niej chęcią zjedzenia kolejnego posiłku, paczki chipsów czy też hamburgera. Jedzenie pozwala choć na chwilę się wyciszyć, uspokoić, znaleźć czas dla siebie. Zaburzenie to, zwłaszcza we wczesnym etapie jest bardzo często bagatelizowane, ignorowane czy przypisywane zwykłemu łakomstwu. Jednak jest to problem, z którym boryka się coraz większa liczba ludzi.

Objawy

Objawy kompulsywnego objadania się są bardzo podobne do objawów bulimii. Cechą różniącą oba zaburzenia jest brak działań kompensacyjnych następujących po epizodzie (chorzy nie prowokują wymiotów, nie stosują środków przeczyszczających, moczopędnych, nie stosują głodówek ani nadmiernej aktywności fizycznej). Bardzo podobny jest również przebieg epizodu objadania się w obu zaburzeniach. W stosunkowo krótkim okresie czasu – około 2 godzin – chory potrafi pochłonąć kilkanaście do nawet kilkudziesięciu tysięcy kalorii, czyli ilość odpowiadającą nawet kilkudniowej racji pokarmowej zdrowego dorosłego człowieka. Chory objada się w samotności, w ukryciu, wstydząc się swojego zachowania, nieumiejętności przerwania napadu. Po epizodzie dodatkowo odczuwa wyrzuty sumienia i złość na siebie. Obiecuje sobie, że to był ostatni raz.

Objadanie się i brak działań kompensacyjnych prowadzi w konsekwencji do nadwagi i otyłości. A z nadwagą i otyłością wiąże się szereg schorzeń i chorób towarzyszących (nadciśnienie tętnicze, choroby układu krążenia, cukrzyca typu II, stłuszczenie wątroby, schorzenia układu kostno-stawowego, depresje).

Leczenie kompulsywnego objadania się

Polega w głównej mierze na psychoterapii oraz leczeniu schorzeń towarzyszących. W trakcie psychoterapii chorzy uczą się rozpoznawać i nazywać emocje, które wywołują u nich epizod objadania się oraz poznają inne metody radzenia sobie z emocjami.

JEŚLI TY LUB KTOŚ Z TWOJEGO OTOCZENIA MA PROBLEM Z KOMPULSYWNYM OBJADANIEM SIĘ – ZADZWOŃ !!!