Złość – skąd się w nas bierze?

Czym jest złość oraz kiedy się pojawia? Co takiego dzieje się w obrębie naszych emocji, że odczuwamy irytacje, gniew, wściekłość oraz dlaczego nie lubimy się złościć?

Zwykle złość postrzegamy jako niepotrzebną emocję, źle wpływającą na samopoczucie. Złość stawiamy na równi z kłopotem, frustracją, zaniedbaniem. Większość społeczeństwa odbiera złość jako negatywną emocje oraz utożsamia ją z charakterem osoby, która takie zachowanie przejawia, tym samym uważa taką osobę za złą i niepewną.

Złość najczęściej jest reakcją na zawahanie poczucia bezpieczeństwa i komfortu. Przejawiamy złość gdy jesteśmy zaniepokojeni daną sytuacją lub odczuwamy zagrożenie. Złość pojawia się również gdy pragniemy zakomunikować niespełnione potrzeby. Złość występuje u niektórych osób jako reakcja na stres. Rzadko kiedy złość kojarzona jest z miłymi wydarzeniami oraz takimi, które w sposób pozytywny wpływają na życie.

Sama złość nie jest szkodliwa, jest wręcz potrzebna organizmowi, aby rozpoznać zagrożenie. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na sposób wyrażania złości. Mianowicie możemy mówić o sposobie wyrażania złości w sposób asertywny, agresywny lub pasywny.

Najbardziej konstruktywną metoda jest asertywność, czyli skoncentrowanie się na działaniach zmierzających do rozwiązania problemu, jednocześnie okazując szacunek drugiej stronie.
Najmniej skuteczna jest metoda agresywna, kiedy to siłą fizyczną lub atakiem słownym próbujemy przekazać drugiej osobie argumenty.
Natomiast metoda pasywna, polega na tłumieniu emocji i braku działań zmierzających do rozwiązania problemu.

Nie lubimy się złościć m.in. dlatego, że złość odczuwana zbyt długo ma charakter toksyczny oraz wpływa niekorzystnie na nasze zdrowie psychiczne. Gniew, wściekłość, frustracja, irytacja prowadzą również do odczuwania objawów fizycznych, takich jak ból brzucha, głowy, nudności i inne.

W Centrum Psychoterapii BenMed pomagamy dzieciom, młodzieży i dorosłym w osiągnięciu spokoju i harmonii wewnętrznej. Nasi doświadczeni specjaliści po rozpoznaniu problemu, pomogą przejść przez proces wprowadzanych zmian. Podpowiedzą również na jakie zachowania i objawy należy zwrócić szczególną uwagę, aby ponownie nie popaść w kryzys. Dzięki pomocy doświadczonego Zespołu specjalistów osiągniesz sukces w drodze do zamierzonego celu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>